Laurus Aesculapii
Laurus Aesculapii to honorowe wyróżnienie przyznawane za wybitny wkład do nauki i szczególne zasługi dla rozwoju Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Statuetka składa się z dwóch szklanych, przeźroczystych bloków, w których zawarta jest symbolika związana z historią Collegium Medicum i UMK. Jeden blok odwołuje się do okresu trwania Akademii Medycznej w Bydgoszczy, licząc od momentu jej założenia w 1984 roku, drugi z niebieskim akcentem kolorystycznym zaczerpniętym z kodu wizualnego UMK odnosi się do działalności Collegium Medicum w ramach Uniwersytetu. Historię bydgoskiej medycyny spaja opaska ze szczotkowanego szlachetnego metalu z godłem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. U dołu znajduje się nazwa statuetki Laurus Aesculapii, która wiąże się z wielowiekową tradycją i symboliką sztuki lekarskiej. Autorką projektu i wykonawczynią statuetki jest toruńska artystka – prof. dr hab. Alicja Majewska z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
fot. Andrzej Romański
Nagroda stworzona w Roku Jubileuszy z inicjatywy władz rektorskich ma uhonorować tych, którzy rozwijają badania naukowe, infrastrukturę uczelni, wspierają rozwój kadry akademickiej, budują międzynarodowe relacje i współpracują z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także swoim działaniem przyczyniają się do popularyzacji osiągnięć Collegium Medicum, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Pierwszymi laureatami Nagrody Laurus Aesculapii zostali: prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, prof. Gerard Drewa, prof. Arkadiusz Jawień, prof. Jan Kopcewicz i prof. Mariusz Wysocki. Wręczenie statuetek towarzyszyło uroczystości jubileuszowej, która 25 listopada 2024 r. odbyła się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z okazji 40-lecia powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz 20-lecia jej połączenia z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i utworzenia Collegium Medicum UMK. Sylwetki laureatów